Jak zamontować hak holowniczy w aucie – co musisz wiedzieć?
Myślisz nad zakupem zaczepu do swojego samochodu? Ale czy wiesz, jak zamontować hak holowniczy? Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o rodzajach tych produktów oraz o tym, jak wygląda ich instalacja w aucie osobowym. Przekonasz się też, czy da się to zrobić samemu. Już teraz przeczytaj poniższy tekst!
Wiele zależy od rodzaju
Już na samym początku, gdy wybierasz hak holowniczy z kulą, może on sprawiać pewne trudności. Kluczowy jest dobór produktu do konkretnego pojazdu. Koniecznie trzeba uwzględnić m.in. markę, model i rocznik, a także masę auta, aby odpowiednio do niej dobrać tonaż, czyli to, ile będzie w stanie uciągnąć samochód (taczka plus ładunek).
Same haki holownicze mogą mieć najróżniejsze budowy i mają szereg rodzajów. Coraz częściej odchodzi się od montowanych na stałe, które są niezgodne z unijnymi normami, za to montuje się systemy odczepiane. Tak czy inaczej – konieczny będzie montaż belki (korpusu) chowanego pod zderzakiem. Ponadto trzeba wybrać system składania/podczepiania zaczepu. To jednak nie wszystko, gdyż… dużą rolę gra gniazdo, dobierane stosownie do auta i celu (czyli np. czy planujesz jeździć z małą przyczepką, czy np. campingową).
Nie tylko montaż – potrzebna kontrola u specjalisty
Jeśli jednak myślisz, że montaż haka holowniczego to koniec… jeszcze nie! Konieczne bowiem będzie potwierdzenie od diagnosty, że zaczep z kulą został prawidłowo zamocowany. Wynika to z faktu, że jest to ingerencja w konstrukcje pojazdu. Serwisant stwierdzi, czy zrobiono to prawidłowo i, jeśli tak, wystawi odpowiedni dokument.
Montaż samodzielny… czy może w serwisie?
Instalacja tego elementu wydaje się łatwa, szczególnie gdy wybiera się np. model dedykowany do danego auta. W praktyce potrzebna jest jeszcze kontrola u specjalisty. Zadaj sobie pytanie – czy nie lepiej udać się do niego od razu? Jeśli chcesz mieć pewność, że montaż przebiegnie prawidłowo – znajdź serwisantów, specjalizujących się w mocowaniu haków.